Drony, małe latające urządzenia, często wyposażone w kamerę, pierwotnie służyły jedynie wojsku, jednak wraz z rozwojem technologii zostały udostępnione również ludności cywilnej i szybko zdobyły popularność. Nic dziwnego – dla niektórych osób są narzędziem w codziennej pracy fotografa czy filmowca, dla innych doskonałym źródłem rozrywki. Pozwalają na wznoszenie się i sterowanie za pomocą specjalnego panelu, a wiele modeli jest wyposażonych w wysokiej jakości aparaty i kamery, pozwalające ujrzeć świat z lotu ptaka w sposób bardzo przystępny.
Ile kosztuje dron i jaki model będzie dla nas najlepszy?
Rozbieżność cenowa dronów jest duża. Najtańsze modele można zakupić, wydając zaledwie kilkadziesiąt złotych. Drony dla profesjonalistów to wydatek sięgający rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy. Warto zastanowić się, jaki model będzie najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb. Chcąc zakupić drona dla filmowania otaczającego nas świata – czy to na potrzeby własnego amatorskiego kanału na YouTube czy profesjonalnych wysokobudżetowych filmów – należy zwrócić uwagę na fabrycznie zamontowaną w dronie kamerę.
To od niej zależeć będzie finalna jakość nagrania. Dla osób, które wyciągają kamerę od czasu do czasu, dobrą opcją jest sięgnięcie po drona za kilkaset złotych. Za pół tysiąca złotych otrzymamy półprofesjonalny dron. Oczywiście, będzie on posiadał ograniczenia czasu działania na baterii albo odległości, na którą może się on wznieść, ale jakość nagrań będzie przyzwoita. Jeśli natomiast ta ostatnia nie przypadnie nam do gustu, można samemu dołączyć do drona kamerkę sportową. Tańsze modele dronów często mają mankamenty i na dłuższą metę nie opłaca się w nie inwestować.
Osoby, którym zależy na większej jakości wideo i lepszych warunkach pracy, mogą sięgnąć po drony, których ceny zaczynają się od dwóch tysięcy. Takich modeli używa się przy kręceniu reklam a nawet i filmów. Mają one również zwykle większy zasięg, bardziej pojemną baterię i lepiej radzą sobie z warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, który może lżejszy i tańszy dron po prostu zwiać poza zasięg kontrolera. Drony oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli latania zgodnie z tym, jak sterujemy nim przez kontroler i filmowania okolicy, posiadają również szereg różnego rodzaju dodatków, których obecność zwiększa cenę.
Bardzo przydatną funkcją jest wyświetlacz, który na żywo przekazuje obraz z kamery. Ułatwia to nie tylko odpowiednie ustawienie drona na potrzeby filmu czy fotografii, ale i umożliwia bardziej intuicyjne sterowanie urządzeniem oraz pozwala zorientować się, gdzie dron mógł upaść po wyczerpaniu baterii. W dobrej jakości sprzęcie opóźnienia są bardzo niewielkie i nie wpływają na sterowanie. Jeśli zakupimy dron wyposażony w łączność WiFi, uzyskamy możliwość sterowania nim za pomocą urządzenia takiego jak smartfon czy tablet.
Przy kupowaniu sprzętu warto przyjrzeć się specyfikacji – maksymalnej długości lotu an jednym ładowaniu baterii, maksymalną prędkość i wysokość, jaką urządzenie może osiągnąć, a także poziom hałasu. Bardzo istotny jest tutaj również zasięg sterowania – warto pilnować, by dron nie wymknął nam się spod kontroli i nie spowodował szkód albo nie spadł w miejsce, z którego nie możemy go wyciągnąć. Warto pamiętać, że loty dronem są regulowane przez prawo – oznacza to, że korzystanie z niego jest obostrzone przepisami.
Jeśli wykorzystujemy drona do celów zarobkowych, konieczna jest licencja, którą otrzymuje się po przejściu kursu i zdaniu specjalnego egzaminu. Jeśli korzystamy z drona rekreacyjnie lub sportowo, licencja nie jest konieczna, ale nawet wtedy należy pamiętać, żeby dron zawsze pozostawał w zasięgu wzroku, by nie latać zbyt blisko budynków, pojazdów i innych ludzi, a także w okolicach lotnisk. Zakazem objęte są również obiekty takie jak kopalnie, porty morskie czy zapory. Nie powinno się też wznosić powyżej stu pięćdziesięciu metrów – to przestrzeń lotnicza, a to właściciel drona będzie odpowiedzialny za potencjalne zderzenie sprzętu z samolotem.