ile trwa mutacja

Mutacja głosu to zjawisko, które polega na zmianie wysokości oraz skali głosu. Jest ona przede wszystkim związana jest z okresem dojrzewania płciowego. Przeważnie zjawisko to występuje u chłopców, ale w niektórych przypadkach mutacja zdarza się także u dojrzewających dziewcząt. Ile trwa mutacja?

Czym charakteryzuje się mutacja?

Mutacja to powszechne zjawisko, które najczęściej występuje u dojrzewających chłopców, natomiast znacznie rzadziej u dziewcząt. Największe nasilenie mutacji przypada na trzynasty oraz czternasty rok życia, niemniej od kilkunastu lat wiek mutacji obniżył się do dwunastego roku życia.

Mutacja to zjawisko, które najczęściej trwa od dwóch do trzech lat. Podczas tego procesu dochodzi do znacznej zmiany rozmiarów krtani oraz poszczególnych zmian w obrębie chrząstkach krtaniowych. W okresie mutacji bardzo intensywnie się one rozrastają oraz następuje ich uwapnienie. W związku z tym u większości dorastających chłopców dochodzi do znacznej zmiany długości, szerokości oraz grubości fałdów głosowych oraz znacznego powiększenia się tchawicy. Ponadto znacznie zmienia się pojemność płuc i w związku z tym dochodzi do wyraźnej zmiany głosu z chłopięcego na bardziej męski. W okresie mutacji najczęściej dochodzi do obniżenia wysokości głosu o jedną oktawę. Natomiast przy bardziej nasilonej mutacji głos może obniżyć się nawet o dwie oktawy.

Kiedy rozpoczyna się mutacja u chłopców?

Warto wiedzieć o tym, że na przebieg mutacji ogromny wpływ mają hormony płciowe, zwane testosteronem, którego bardzo duże ilości produkowane są w jądrach. Ten istotny hormon męski ma ogromny wpływ na powiększenie się krtani oraz strun głosowych.
Mutacja to zjawisko, z którym mamy do czynienia zawsze u chłopców w okresie dojrzewania. Podczas przebiegu mutacji można wymienić trzy istotne etapy takie jak:

– etap przedmutacyjny,
– okres właściwej mutacji
– oraz etap pomutacyjny.

śpiewają

Dolegliwości u chłopców świadczące o mutacji

Chłopcy przechodzący mutację mają nie tylko mocno zmieniony głos, lecz także bardzo często pojawia się u nich chrypka. Ponadto niektórzy z nich mają istotne trudności w panowaniu nad wysokością głosu i w związku z tym wydają na przemian wysokie oraz niskie dźwięki. W wielu przypadkach podczas okresu mutacji dochodzi również do znacznego załamywania się głosu w czasie mówienia.

Jak zatem pomóc chłopcom przechodzącym mutacje? Dolegliwości te można osłabić poprzez odpowiednie postępowanie. Otóż jak powszechnie wiadomo w większości mieszkań występuje suche powietrze, które to działa bardzo niekorzystnie oraz drażniąco na górne drogi oddechowe. Warto zatem zadbać o to, aby chłopcy przechodzący mutację przebywali w odpowiednio nawilżonych pomieszczeniach. Ponadto wskazane jest, aby wypijali oni dużą ilość płynów, najlepiej około dwóch litrów dziennie. Powinny to być przede wszystkim napoje bezkofeinowe, bezalkoholowe oraz niegazowane.

Ponadto bardzo nasilone objawy chrypki można leczyć dostępnymi na rynku farmaceutycznym preparatami homeopatycznymi, które to można nabyć w wielu aptekach bez recepty.

Co zrobić, gdy mutacja trwa bardzo długo lub gdy nie pojawia się w ogóle

W niektórych przypadkach zdarza się, że mutacja u chłopców trwa bardzo długo oraz przebiega ona bardzo gwałtownie. W takich przypadkach bardzo często krtań znacznie się powiększa i wówczas to tworzy się widoczne, tak zwane jabłko Adama.
Poszczególne odchylenia zazwyczaj są spowodowane nieprawidłową budową anatomiczną krtani oraz zaburzoną funkcją hormonalną.

chłopak

Ponadto w wielu przypadkach u chłopców mutacja nie występuje w ogóle. Do takiej sytuacji bardzo często dochodzi w przypadku wystąpienia niedorozwoju gruczołów płciowych związanych z chorobą. Ponadto przyczyną mogą być zaburzenia chromosomalne.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w mutacji należy czym prędzej ustalić ich przyczynę. W tym celu warto zawsze najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który to w uzasadnionych przypadkach skieruje dziecko do foniatry, który to przedstawi diagnozę oraz zastosuje odpowiednie leczenie. W tym celu bardzo często zlecane jest wykonywanie specjalnie dobranych do głosu ćwiczeń. Dotychczas w medycynie nie wynaleziono lekarstw, które to mogłyby przyspieszyć mutację oraz które to mogłyby regulować wszelkie występujące u chłopców nieprawidłowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here