Każdy z nas chciałby czuć się bezpiecznie. Niestety nie we wszystkich sytuacjach jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Niebezpieczeństwa czekają na nas dosłownie wszędzie, nawet za rogiem budynku, w którym mieszkamy. Dlatego też warto zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa, wykorzystując w tym celu akcesoria do samoobrony.
Gaz pieprzowy
Gaz pieprzowy, zwany też po prostu gazem policyjnym, to jeden z najczęściej wybieranych środków do samoobrony. Jest przechowywany w niewielkich buteleczkach i uwalniany w postaci chmury lub węższego strumienia. Jest bardzo skuteczny podczas samoobrony przed napastnikami (np. złodziejami, osobami pod wpływem alkoholu i narkotyków) oraz dzikimi zwierzętami. Niektóre wersje gazów pieprzowych posiadają także barwnik, który dodatkowo pozwala zaznaczyć agresora intensywnym, na przykład pomarańczowym kolorem.
Aerozol znajdujący się w buteleczce zawiera stężoną kapsaicynę, która po dostaniu się na skórę wywołuje mocne pieczenie. Kapsaicyna odpowiedzialna jest także za mocne łzawienie oczu i podrażnienie dróg oddechowych, wraz z wywołaniem ostrego kaszlu. Agresor po zetknięciu z tym środkiem odczuwa szereg dolegliwości, które zmuszają go do skupienia się wyłącznie na sobie i zaprzestania ataku.
Kubotan
Kolejnym ciekawym akcesorium do samoobrony jest kubotan, który może posłużyć do obezwładnienia przeciwnika. Jest niewielkim akcesorium, często przypominającym z wyglądu długopis. Może być także połączony z funkcją pisania, stając się wówczas długopisem taktycznym.
Kubotan nie zadaje ran ciętych ani kłutych. Służy do uderzenia w czułe punkty lub do ich uciskania, co powoduje ból uniemożliwiający dalszy atak. Doskonale sprawdza się do obrony poprzez uciskanie takich miejsc jak szyja, krtań czy stawy. Zazwyczaj wykonywany jest z aluminium lotniczego, dzięki czemu jest bardzo mocny i lekki.
Paralizator
Sklep militarny oferujący akcesoria do samoobrony koncentruje się na przedmiotach, które są dostępne bez pozwolenia. Wśród nich znajdują się także niektóre paralizatory, które mają średnią wartość prądu poniżej 10 miliamperów. Oferują one z kolei wysokie napięcie porażające przeciwnika, sięgające 2 400 000 V.
Paralizatory mogą mieć bardzo atrakcyjną formę, przypominającą z wyglądu długopis. Takie rozwiązanie umożliwia ich łatwe przenoszenie bez wzbudzania jakiejkolwiek uwagi. Wielu mężczyzn nosi takie akcesorium w kieszeni marynarki, gdzie jest zawsze pod ręką i nie prezentuje się podejrzanie.
Paralizator działa kontaktowo, porażając układ nerwowy napastnika prądem tak, aby wywołać utratę równowagi, bolesne skurcze mięśni i dezorientację. W zależności od kondycji fizycznej i innych czynników, obezwładnia na kilka do kilkunastu minut, pozwalając na ucieczkę z miejsca zdarzenia lub wezwanie profesjonalnej pomocy.