Cokół wewnątrz pomieszczeń – najważniejsze zasady wyboru

0
379

Cokoły wykorzystywane są wewnątrz pomieszczeń z różnych powodów. Niektórzy widzą w nich atrakcyjną ozdobę, która urozmaici wygląd ścian i podłóg. Inni sięgają po cokoły z uwagi na ich właściwości maskujące. Są w stanie zasłonić niezbyt estetyczne łączenia pomiędzy podłogą a ścianą. Dla innych jeszcze cokoły są istotnym elementem całego wystroju pomieszczenia i jego stylu aranżacyjnego. Przykładowo – cokoły idealnie pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu glamour, retro, nowoczesnym i eleganckim. Poniżej przybliżamy charakterystykę  użytkową cokołów oraz podpowiadamy jak krok po kroku dokonywać ich zakupu. 

Cokoły – nie tylko na zewnątrz domu

Cokoły najczęściej kojarzą nam się z ozdobami elewacji budynków. Wykorzystywane są w celu ozdobienia ścian oraz nadania im bardziej estetycznego charakteru. Dzięki zamontowaniu cokołu od strony zewnętrznej zmieni się także odbiór bryły domu. Jego kontury stają się bardziej wyraziste, a forma i kształt bardziej zauważalne. 

Rzadziej stosowane w naszym kraju są cokoły do ścian wewnętrznych. Decydują się na nie przede wszystkim osoby, którym zależy na wysoce estetycznym wykończeniu pomieszczeń. Wówczas, cokoły okazują się wyborem idealnym, pozwalają osłonić miejsca niezbyt estetyczne, w których podłoga łączy się ze ścianami.

Jaki cokół wybrać, by trafić? 

Cokoły różnią się rozmaitymi właściwościami, które warto wziąć pod uwagę w trakcie zakupów i dopasować do swoich preferencji. Podstawową sprawą jest wybór cokołu niskiego lub wysokiego. Oczywiście, do wnętrz pomieszczeń polecamy sięgać przede wszystkim po cokoły stosunkowo niskie. Modele wysokie – przekraczające 30 cm lub nawet więcej – nadają się bardziej do elewacji zewnętrznych.

Cokół może być także cofnięty lub wysunięty, choć w przypadku pomieszczeń stosuje się niemal wyłącznie modele wysunięte. Cokoły wysunięte służą do osłaniania ścian przed dostępem wilgoci, przeciwdziałają ich zawilgoceniu oraz innym niepożądanym procesom. 

Cokół dobrej jakości – czyli jaki? 

Materiał wykorzystany w produkcji to ważna sprawa użytkowa. Jednym z najchętniej wybieranych materiałów jest klinkier, idealny do montażu na zewnątrz jak i wewnątrz. Jest odporny na wilgoć, intensywne mrozy oraz wykazuje niski poziom nasiąkliwości. Jest też odporny na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. 

Popularnym rozwiązaniem jest też tynk mozaikowy. Ten typ wykończenia jest dość tani i łatwo dostępny. Cokół taki wykonany jest z żywicy akrylowej, wzbogaconej o barwione kruszywa. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, o odmiennej estetyce i potencjale aranżacyjnym. 

Najchętniej wybierane są jednak cokoły wykonane z tworzyw sztucznych – na przykład poliuretanu. Materiał ten jest odporny na wilgoć, dobowe wahania temperatur oraz wielokrotne mycie przy użyciu chemikaliów. Jest także żywotny oraz odporny na obrażenia mechaniczne i fizyczne. Dużą zaletą cokołów syntetycznych są także ich niskie ceny oraz łatwa dostępność – z pewnością zaopatrzysz się w taki cokół w niemal każdym sklepie. 

Na koniec warto wspomnieć, że w produkcji cokołów stosuje się także takie materiały jak kamień i beton. Powstałe z nich cokoły to jednak przede wszystkim ozdoby elewacji zewnętrznych, których prawie nigdy nie stosuje się wewnątrz pomieszczeń. Główną przyczyną jest ich zbyt duży ciężar oraz problemy montażowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here