Rzadko zdarza się, żeby wakacje były idealnym sposobem na odpoczynek w dosłownym tego słowa znaczeniu. Coraz więcej z nas stawia na aktywność fizyczną. Zresztą wiele wakacyjnych atrakcji zachęca do jej podejmowania. Młodsi czy starsi spędzają więc wakacje aktywnie. Jazda na rowerze, wspinaczka, pływanie w basenie, bieganie, przemierzanie szlaków górskich, gra w piłkę na plaży, chodzenie po lesie to tylko niektóre z wypoczynkowych aktywności. Niestety nie zawsze jesteśmy odpowiednio przygotowani od podjęcia choćby najmniejszej aktywności sportowej, zwłaszcza jeśli na co dzień cały nasz ruch skupia się na wstaniu z łóżka, przemieszczeniu się do kuchni, jazda samochodem do pracy i korzystania z wind i siedzenia przez większą część dnia za biurkiem. W takiej sytuacji nawet z pozoru zwykły spacer może przyczynić się do niechcianej kontuzji. To dla tego w sezonie letnim SORy i poradnie ortopedyczne przeżywają prawdziwe oblężenie i dosłownie pękają w szwach.
Aktywnie spędzony wakacyjny czas nie dla każdego
Jeśli zamierzamy spędzić urlop aktywnie, warto odpowiednio wcześniej przygotować swój organizm do wysiłku fizycznego. Tak ”zaprawione” ciało rzadziej ulega kontuzjom, a gdy już dojdzie do urazu – szybciej się regeneruje. Do najczęściej spotykanych, wakacyjnych urazów należą:
- skaleczenia,
- nadwyrężenie mięśni,
- stłuczenia,
- skręcenia,
- zwichnięcia,
- złamania.
Oczywiście nie wszystkie urazy muszą być poważne, każde jednak wymagają odpowiedniego zaopatrzenia i czasami nie obejdzie się bez pomocy lekarza. Niekiedy konieczne może się okazać wykonanie badania RTG. Warszawa jak inne większe miasta ma wiele placówek, w których wykonamy taką diagnostykę.
Jedna z groźniejszych kontuzji — złamania
To najpoważniejsze z wakacyjnych urazów, które najczęściej dotyczą złamania nogi lub ręki. Rozległość urazu może być różna i może do niego dojść na różnym terenie. W tym wypadku nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Zbytnia brawura i brak trzeźwego myślenia może doprowadzić także do bardzo groźnego urazu, jakim jest złamanie kręgosłupa.
Kiedy już dojdzie do urazu
W zależności od rozległości urazu i jego rodzaju konieczna może być konsultacja medyczna. Jeżeli zależy nam na uniknięciu kolejki i szybkiej oraz fachowej pomocy lekarskiej to warto wybrać sprawdzone miejsce takie jak np. poradnia urazowo ortopedyczna Warszawa. Doświadczeni specjaliści zlecą odpowiednie badania. Rezonans magnetyczny, usg czy TK głowy dadzą jasny obraz doznanej kontuzji i wykluczą ewentualne inne urazy.