ile kosztuje utrzymanie konia

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego konia. Jest to ogromna przyjemność, ale niestety wiąże się ona z bardzo dużymi wydatkami. Dzisiaj nie jest problemem kupienie konia i posiadanie go, problemem jest utrzymanie go w dobrych i godziwych warunkach. Decydując się jednak mimo wszystko na zakup konia musimy mieć miejsce, gdzie dany koń będzie przebywał. W tym wypadku zawsze są dwa wyjścia albo wynajmujemy boks w znajomej lub zaprzyjaźnionej stajni albo mamy własne miejsce, gdzie możemy trzymać swojego ulubieńca. Jednak zawsze przed zakupem konia powinno się zadać sobie pytania:

Ile kosztuje utrzymanie konia i czy stać mnie na utrzymanie konia?

Decydując się na trzymanie konia w stajni, która należy do kogoś innego należy się liczyć z kosztem wynajmu boksu w wysokości około od 500 złotych nawet do 2500 złotych. Miejsc do wynajęcia nie brakuje, pytanie zawsze jest takie, czy trafi się na właściwe miejsce, gdzie i za boks zapłaci się niedużo a przy tym gdzie koń będzie uczciwie zaopiekowany.
Kwota za wynajem boksu dla konia zależy od lokalizacji miejsca, standardu takiego hotelu oraz oferowanych usług. Najczęściej w tej kwocie jest wyżywienie konia, sprzątanie po nim i wypuszczanie go na pastwisko. Gdy dodatkowo chcemy by dostawał więcej siana, by ścielono mu lepszą ściółkę czy dawano mu preparaty witaminowe, dodatkowo za to musimy zapłacić.

utrzymanie konia

W przypadku gdy jesteśmy szczęściarzami i mamy swoje własne miejsce na trzymanie konia to oczywiście omija nas koszt hotelowania. Jednak trzeba zwierzę wyżywić, dać mu ściółkę a to wszystko też kosztuje. Wtedy koszt samego utrzymania konia spada do 350 złotych miesięcznie. Jednak właściciel konia sam musi zadbać o owies, siano, słomę, wszelkiego rodzaju suplementy czy witaminy.

Dodatkowo koń musi mieć opiekę weterynaryjną, która najczęściej obejmuje szczepienia i odrobaczania. Pierwsze to koszt około 100 złotych drugie to koszt 50 złotych. Takie zabiegi powinny być wykonywane co najmniej 2 razy do roku. Ważnym zabiegiem jest także werkowanie konia lub podkuwanie. Czynności te wykonuje kowal, powtarza je co półtorej miesiąca i koszt jednego werkowania wynosi około 100 złotych. Jak widać własny koń to spore wydatki a są to wydatki podstawowe, bardzo ważne i istotne i takie, od których nie da się uciec.

Własnego konia nie kupujemy też po to by nie mieć z niego jakiejś przyjemności. Najwięcej osób, w dzisiejszych czasach, kupuje konia by cieszyć się z możliwości jazdy konnej. Niestety to też następne wydatki. Może już jednorazowe ale także duże. Do pielęgnacji konia potrzebne są nam specjalne akcesoria, szczotki, kopystki, grzebienie. Do samej jazdy konnej potrzebne nam jest siodło, odpowiednie ubranie, popręg, wodze, uzda, wędzidło, puśliska, strzemiona, czapraki, akcesoria do siodła.

koń

Zebranie całego konkretnego sprzętu do jazdy, do opiekowania się koniem, do ubrania się jeźdźca wymaga ogromnych nakładów finansowych. Dochodząc do sedna sprawy można śmiało odpowiedzieć na pytanie – ile kosztuje utrzymanie konia? – bardzo, bardzo dużo. Ważne jest przy tym to, że o ile sprzęt dla siebie i dla konia kupimy tylko raz i potem będziemy o niego dbać, o tyle koszty utrzymania, pielęgnacji, profilaktyki leczniczej, kowala to koszty obowiązkowe co miesięczne lub półroczne, które trzeba ponieść dla dobra konia, którego kupiliśmy dla swojej przyjemności.

Ponadto do tego dochodzą również przypadki różnego rodzaju chorób lub kontuzji, za leczenie których płaci właściciel konia. Weterynaryjne usługi, w przypadku koni, nie należą do tanich jednak gdy taka potrzeba jest ciężar ich opłat też trzeba uwzględniać w harmonogramie utrzymania konia.

Posiadanie własnego konia na pewno jest przyjemnością. Koń to wierny przyjaciel, który zarówno dziecku jak i osobie dorosłej może dać wiele sympatycznych przeżyć. Jest to jednak również zwierzę niezwykle płochliwe, które wymaga określonej opieki i dużych nakładów finansowych. Decydując się na trzymanie konia w swojej stajni czy jakiejś dobrej stodole musimy zdać sobie również sprawę, że potrzebne będzie nam odpowiednie pastwisko, na które konia trzeba wypuszczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here