ile zarabia inżynier budowy

Inżynier budowy to zawód, którego zarobki trudno jest jednoznacznie określić. Wielu analityków uważa, że trudno jest stwierdzić dokładnie ile zarabia inżynier budowy. Dlaczego? Ponieważ jest to osoba wszechstronna na budowie i pełni ona wiele funkcji technicznych. Inżynier budowy ma wiele specjalności i wiele spraw na danej budowie jest od niego zależnych. Jednak poprzez przeprowadzanie konkretnych ankiet, stwierdzono, że jest to zawód wysoko płatny, mający wiele dodatkowych bonusów ale i zawód niezwykle odpowiedzialny.

Zarobki inżyniera budowy zależą od wielu czynników jak również od różnych specjalności, którymi się dany inżynier budowy pała. Czynniki, które należy brać pod uwagę przy ocenianiu zarobków takiego inżyniera to:
– staż pracy ( płaca inżyniera zaraz po studiach jest znacznie niższa aniżeli płaca doświadczonego już inżyniera)
– rozmiar firmy, która zatrudnia danego inżyniera ( firmy znane, duże, z kapitałem zagranicznym płacą o wiele więcej aniżeli firmy małe i nieznane)
– fakt, gdzie znajduje się dana firma ( lokalizacja firmy jest bardzo ważna, w różnych regionach Polski płace na budowach są bardzo zróżnicowane).
Inżynier budowy zarabia od 6000 zł brutto poprzez 5800 zł aż do 5300 zł.
Dodatkowo, w zależności w jakiej firmie, otrzymuje bonusy typu służbowy telefon do celów prywatnych, służbowy samochód do celów też prywatnych, prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie do zajęć sportowych czy nawet służbowe mieszkanie.

na budowie

Ponadto inżynierowie otrzymują również różnego rodzaju premie

W zależności więc od danego rodzaju inżynierstwa można by napisać, że inżynier budowy czy budownictwa zarabia:
1. inżynier budownictwa – 5100 zł brutto,
2. inżynier budowy – 6000 zł brutto,
3. inżynier budowy w budownictwie mieszkaniowym – 5800 zł brutto,
4. inżynier budownictwa drogowego – 5 300 zł brutto,
5. inżynier budowy dróg – 5800 zł brutto,
6. kierownik robót instalacyjnych – 8300 zł brutto,
7. kierownik projektu – 12 500 zł brutto,
8. inżynier budowy w budownictwie energetycznym – 5300 zł brutto,
9. inżynier budowy instalacji elektrycznych – 5100 zł brutto,
10 inżynier budowy mostów – 5 300 zł brutto,
11. inżynier instalacji sanitarnych – 4 700 zł brutto,

Jak widać ilu inżynierów tyle różnych zarobków

Oczywiście inżynier, który ma kilka różnych specjalizacji może zarobić za każdą z nich na jednej budowie. Inżynierowie budowy mają więc wiele możliwości do zarobienia dość dobrych pieniędzy. Jednak praca na budowie to również ciągłe zmaganie się ze złymi warunkami pogodowymi, kontrola pracowników i ciągły nadzór nad nimi, bardzo duża odpowiedzialność. Inżynier budowy powinien mieć ogromną wiedzę na dane tematy. Ponadto gdy jest to osoba odpowiedzialna i ma bardzo dobre opinie na rynku i jest osobą bardzo doświadczoną może też zarobić dużo więcej niż inżynier budowy, który dopiero zaczyna swoją karierę.

inżynier budowy

Większość inżynierów budowy to mężczyźni i aż 95 procent tego rodzaju inżynierów pracuje na umowę o pracę.
Najwięcej inżynierowie budowy zarabiają w województwie mazowieckim i w dodatku najwięcej w firmach zagranicznych lub w firmach z kapitałem zagranicznym. Pracownicy tacy są bardzo poszukiwani ponieważ generalnie jest mało na rynku inżynierów budowy. Mało ludzi kształci się w tym kierunku i stosunkowo do zapotrzebowania jest ich o wiele mniej niż w rzeczywistości ich potrzeba. Dlatego płaca, zależna od różnych czynników, od 4000 zł brutto wzwyż jest płacą może i zbyt małą, ale do tego dochodzą premie i różnego rodzaju wspomniane już bonusy.

Inżynier budowy to zawód przyszłości ponieważ wciąż jest wiele budów i rożnego rodzaju inwestycji i raczej jest mało prawdopodobne, że ten zawód będzie można w przyszłości zastąpić robotem. Na pytanie – ile zarabia inżynier budowy? Można odpowiedzieć konkretnymi cyframi, które uzyskano dzięki konkretnym badaniom, licznym analizom i wykonanym ankietom. Jednak czy jest to mało, czy wystarczająco czy też dużo. każdy powinien odpowiedzieć sobie sam i zdecydować czy zawód jest wart przyszłej nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here