Krawcowa – zawód przyszłości

0
2325

Chociaż zawód krawcowej został już nieco zapomniany, a nawet niemodny, to właśnie wraca „na salony”. Okazuje się, że po latach serwowania nam kiepskiej jakości ubrań produkcji azjatyckiej, zaczynamy doceniać kunszt pracy wykształconych w zawodzie krawcowej. Wraca moda na ubrania szyte na miarę. Jak zostać krawcową i ile można zarobić w tym zawodzie? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Jak zostać krawcową?

Coraz częściej nie ma konieczności kończenia zawodowych szkół, by zdobyć zawód krawcowej. Bardzo często wystarcza pasja oraz dobry kurs szycia. Czy wiesz, że z powodzeniem udaje się odbywać szkolenia online z tego zakresu? Na początek wystarczą bezpłatne tutoriale w sieci i dobra maszyna do szycia, na przykład Singer. Maszyny do szycia są oczywiście różne, zaś dobrze jest stawiać od razu na te profesjonalne. Tak najczęściej zaczynają krawcowe, dla których szycie jest pasją, ale też pozwala generować zarobek.

To oczywiście opcja dla samodzielnych krawcowych, które szyją na potrzeby własne i tzw. dorabianie. Te, które chcą pracować w dobrych zakładach krawieckich, muszą poznać bardziej szczegółowo tajniki szycia. Otwarcie punktu z przeróbkami krawieckimi wymaga profesjonalizmu w tym zakresie, a szycie na miarę sukienek czy garniturów wieloletniego doświadczenia. Tutaj liczy się jakość efektu finalnego, nie ma miejsca na handmade. Pamiętajmy jednocześnie, że w Polsce nadal brakuje fachowców w tej profesji. Od lat odnotowuje się deficyt na dobre krawcowe, a potrzeby są ogromne.

Ile zarabia krawcowa?

Wszystko zależy od rodzaju pracy, jaką wykonuje. Czy pracuje na potrzeby własne i prowadzi małą, lokalną manufakturę, a może jest zatrudniona jako szwaczka w dużym przedsiębiorstwie? Średnie zarobki kwarcowej to 3500 tysiąca brutto, natomiast te najlepsze mogą liczyć na nawet kilka razy wyższe wynagrodzenie. Nierzadko krawcowe zarabiają też za godzinę wykonywanej pracy i jest to minimum 20 złotych netto.

Zarobki krawcowej wzrastają w zależności od umiejętności i doświadczenia. Więcej zarobią też profesjonalistki w dużych miastach i te, które posiadają udokumentowane kwalifikacje zawodowe. Warto wziąć także pod uwagę, że na rynku usług krawieckich funkcjonuje co najmniej kilka specjalizacji. Poprawki krawieckie to tylko jedna z nich. Na najbardziej intratne propozycje zatrudnienia mogą liczyć krawcowe, które trudnią się szyciem na miarę oraz te, które zajmują się szyciem tapicerki. W Polsce coraz bardziej rozwija się dziedzina szycia sukien ślubnych.

Statystyki jednoznacznie wskazują, że w naszym kraju nadal brakuje krawcowych. To zawód przyszłości, na który niewątpliwie warto stawiać. I chociaż nadal sieciówki oferują ubrania tanie, to wciąż są one marnej jakości. Polskie społeczeństwo, które stale się wzbogaca, ma jednocześnie coraz większe wymagania odnośnie jakości. Na taką można liczyć, korzystając właśnie z usług krawcowej. Co więcej, sukienka wedle indywidualnego projektu jest nie tylko dopasowana idealnie do rozmiaru, ale również niepowtarzalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here