stolarz

Stolarz zajmuję się przede wszystkim wykonywaniem mebli, przedmiotów, które zastosowane są w życiu codziennym oraz różnych rzeczy z drewna. Stolarz to praca, którą znamy od setki lat albo i tysięcy lat. Należy do zawodu popularnego. Stolarstwo związane jest z tradycją. Pierwsze prace stolarskie wykonywane były już w XV wieku. Rozwój stolarstwa związany jest z rozwojem społeczeństwa i technologii oraz potrzeb ludzi.

W XXI wieku, stolarze pracują dla firm i osób prywatnych. Zajmują się głównie tworzeniem mebli, a wygląd ich uzależniony jest od wymagań zlecającego pracę. Oferty pracy stolarza są bardziej korzystne za granicami naszego kraju. W Polsce płaca uzależniona jest od tego czy pracę wykonuję się u kogoś czy ma się własną firmę. Zarobki wynoszą do 5 tysięcy złotych miesięcznie.

W ubiegłym wieku popularne były inne tworzywa i produkty, które zastąpiły drewno. Dlatego stolarstwo nie było tak opłacalne i nikt nie brnął w ten zawód. Zła passa minęła i drewno znów zaczęło gościć w naszych domach. Pensję poszły w górę, a ludzie znów chcą żyć na wysokim poziomie. Wystrój domu czy mieszkania jest bardzo ważny dla wielu ludzi. Drewniane meble charakteryzują z elegancją, pięknym wyglądem i trwałością. Stolarstwo porównywane jest do sztuki. Ten zawód doceniany jest przez społeczeństwo, a jego artyzm nadaję niebanalnego uroku.

ile zarabia stolarz

W Polsce kształcenie przyszłych stolarzy jest na odpowiednim poziomie. Zawód możemy wypracować w technikum, ale również w szkole zawodowej, co daje nam ogromne możliwości w spełnianiu się w tym zawodzie. Możemy również skorzystać z różnorodnych kursów, które są płatne, ale nie jest to wygórowana cena.

W tej specjalizacji mówi się, że człowiek powinien mieć delikatne ręce, jak w malarstwie. Liczy się duża precyzja i dokładność. Bardzo ważna jest praca rąk. Wśród przeciwwskazań do wykonywania pracy stolarza są między innymi: alergia, daltonizm, wady wzroku i choroby dróg oddechowych. Współcześni ludzie, którzy są w tym zawodzie, decydują się na różne specjalizacje związane ze stolarstwem. Należą do niej : budowlana, meblowa oraz galanteria drzewna.

Czynności wykonywane przez stolarza :
– tworzenie i obróbka różnego rodzaju okuć drewnianych, modyfikacja i konserwacja antyków,
– lakierowanie, frezowanie, oklejanie mebli i przedmiotów codziennego użytku,
-wykonywanie i konserwacja elementów drewnianych w budownictwie na przykład szaf, schodów, drzwi, paneli, podpór).

Praca ta stanowi dla nas pewne wyzwanie. Nie to zawód dla każdego, ponieważ nie każdy potrafi wykonywać prace manualne. Precyzja i dokładność to cechy stolarstwa. Jeśli nie ma się szczególnego talentu to jest to strata czasu i pieniędzy, jeśli ktoś korzystał z różnej pomocy czy kursów, które udoskonalają umiejętności. Na obecnym rynku, musimy się czymś wyróżniać, żeby trwać w zawodzie, jakim jest stolarz.

Ile zarabia stolarz?

stolarnia

Szacowane zarobki to około 3700 złotych. Z różnych badań wynika, że najwyższe zarobki osób wykonujących stolarstwo, może przekroczyć 4000 zł brutto. Warto wiedzieć, że stolarze pracują na umowę o pracę albo prowadzą swoją działalność. Mają też wiele przywilejów tj. ubezpieczenie prywatne ubezpieczenie medyczne, lub ubezpieczenie na życie i przyszłość. Przepaść zarobkowa istnieje między dużym miastem, a małą miejscowością. Stawki dla stolarzy w większych miastach są bardzo wysokie, dzięki którym mogą żyć na wyższym standardzie. Większość osób z małych miast czy wsi, biorą dodatkowe zlecenia, żeby utrzymać swoje rodziny. Pracują przy renowacji antyków, przy tworzeniu ław czy stołów.

Podsumowując :
Jeśli prowadzisz swoją działalność to ile zarabiasz, zależy od ciebie, twoich umiejętności oraz zleceniodawców.
Jeśli pracujesz u kogoś i masz stałą stawkę godzinną, nie musisz się martwić o klientów. Możesz otrzymać więcej pieniędzy, jeśli skorzystasz z dodatkowych zleceń.
Stolarz może zarobić nawet i pięć tysięcy złotych brutto. Warto przypomnieć, że ważną rzeczą jest rozwijanie się i robienie różnych kursów i szkoleń, co pomaga przebić się na rynku wśród dużej konkurencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here