Cienka, delikatna skóra dzieci wymaga szczególniej ochrony przed promieniami słonecznymi. Krem do opalania dla dzieci, jest tylko uzupełnieniem ochrony przed słońcem dla maluchów. Bardzo ważne jest, żeby ekspozycja na słońce nie odbywała się w newralgicznych momentach dnia, dziecko powinno posiadać odpowiednią odzież ochronna i jak najwięcej przebywać w cieniu.
Rodzaje filtrów słonecznych
Filtry przeciwsłoneczne, dzielą się na dwa rodzaje. Wyróżniamy filtry chemiczne i filtry fizyczne.
Filtr chemiczny, to substancja, która wnika dość głęboko w skórę i tam pochłaniają szkodliwe promieniowanie słoneczne. Zaletą filtrów chemicznych jest to, że nie zmywają się i nie ścierają się łatwo. A w przypadku dzieci, to duża zaleta. Filtry chemiczne, szybko ulegają rozkładowi. Dlatego należy często nakładać taki filtr w ciągu dnia.
Filtr fizyczny, jest substancją, która odbija promienie słoneczne od skóry. Nie wnikaj w jej głąb. Filtrami fizycznymi są tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Utrzymują się na skórze krócej niż filtry chemiczne, dlatego należy je aplikować częściej. Ich zaletą jest to, że wywołują mniej reakcji alergicznych.
Jaki filtr stosować u dzieci?
Wybierając krem z filtrem dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by dostosować kosmetyk do wieku naszej pociechy. Krem dla dzieci od pierwszego roku życia, powinien zawierać przede wszystkim filtr fizyczny. Co do wysokości filtra, powinien być jak najwyższy, bo tylko taki zapewni prawidłową ochronę przed promieniami słonecznymi skórze dziecka. Dobry krem dla dzieci powinien chronić przed promieniowaniem UVA i UVB.
Co znaczy skrót SPF?
SPF (Sun Protection Factor), jest wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Wykorzystywany jest do określenia stopnia ochrony wyłącznie przed promieniowaniem UVB. Ukazuje stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej danym preparatem do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze niechronionej.
Przeczytaj też: https://www.sluzycprawdzie.pl/jakie-kosmetyki-dla-dzieci/