Warto mieć świadomość, że nie tylko i wyłącznie w branży IT brakuje obecnie rąk do pracy. Praktycznie taki sam problem ma branża budowlana. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kierownicy są w stanie zarobić nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie. Ogromnym wyzwaniem jest jednak obsadzenie wszystkich dostępnych wakatów.
Koniecznie należy również podkreślić, że z roku na rok rosną ceny materiałów budowlanych, gruntów czy robocizny. Jest to zatem bardzo duży problem dla firm funkcjonujących obecnie na rynku. Ponadto przedsiębiorstwa w branży budowlanej mają ogromne problemy jeżeli chodzi o zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Zdecydowanie najbardziej widoczny jest ten aspekt w budownictwie drogowym, kolejowym, a także tramwajowym. Warto bowiem wiedzieć, że kierownicy budowy bardzo niechętnie aplikują na oferty pracy z wymienionych wcześniej sektorów. Należy zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się budownictwo przemysłowe i energetyczne, mieszkaniowo-biurowe, drogowo-mostowe. Ile zarabia kierownik budowy?
Wynagrodzenie kierowników
Trzeba mieć świadomość, że sytuacji w ogóle nie pomaga fakt, że z roku na rok rosną wynagrodzenia w branży. Należy zdawać sobie sprawę, że kierownicy, którzy na co dzień pracują przy bardzo dużych kontraktach są w stanie zarobić nawet 20000 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście warto sobie uzmysłowić, że na wysokość wynagrodzenia oddziaływać będzie bardzo duża liczba czynników. Należy do niech zaliczyć przede wszystkim: doświadczenie, posiadane uprawnienia, kapitał i wielkość firmy, zrealizowane inwestycje przez danego kierownika. Godny podkreślenia jest również fakt, że w przypadku ewentualnej zmiany pracy osoby na omawianym stanowisku nie są zainteresowane pracą poniżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Bardzo trudno o idealnego pracownika
Należy wiedzieć, że zdecydowanie najbardziej pożądani przez obecnych pracodawców są kierownicy budowy, którzy mogą poszczycić się bardzo bogatym portfolio ukończonych inwestycji. Warto zaznaczyć, że bardzo wzrosło zapotrzebowanie na pracowników, którzy znają się zarówno na technicznej stronie budownictwa, jak i optymalizacji kosztów, negocjacjach, jakości materiałów. Istotne znaczenia mają również takie kwestie, jak: umiejętność organizacji prac, przedsiębiorczość, inicjatywa, ryzyko czy rozwiązywanie różnego rodzaju problemów.
Nie wszyscy zdają sobie również sprawę, że pracodawcy, którzy mają już w swoich działających zespołach kierowników budowy czy dyrektorów projektu dostrzegają, że nie wszyscy są w stanie spełnić wymienione wcześniej kryteria. Boją się jednak o to, że kierownicy mogą w pewnym momencie podjąć bardzo niekorzystną dla nich decyzję o zmianie pracy. Warto wiedzieć, że zdarzają się takie przypadki nawet przed końcem ukończenia prowadzonego projektu. Należy zatem sobie uświadomić, że jest to ogromne wyzwanie dla firm, zaostrza się walka o pracowników na omawianym stanowisku.
Bardzo istotny jest również fakt, że prawie 60% kierowników budowy nie deklaruje przywiązania do swojego pracodawcy. Pracownicy na omawianym stanowisku są w stanie zmienić zatrudnienie jeżeli dostaną zdecydowanie lepszą propozycję pod względem finansowym. Warto wiedzieć, że praktycznie żadnego problemu nie stanowi dla nich także relokacja. Ponad 62% kierowników budowy uznaje wspomniany aspekt za nieodłączną część swojego zawodu. Zdecydowana większość kierowników budowy wybiera takie województwa, jak mazowieckie i dolnośląskie.
Co tak naprawdę ich motywuje?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że według badań na kierowników budowy praktycznie w ogóle nie oddziałują różnego rodzaju benefity pozapłacowe czy system premiowy. Poziom wynagrodzenia jest bowiem dla osób na omawianym stanowisku satysfakcjonujący. Warto wiedzieć, że wśród największych motywatorów należy wymienić wynagrodzenie. Warto również wiedzieć, że prawie dla 80% kierowników budowy bardzo duże znaczenie ma zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem osobistym a zawodowym.