tramwaj

Konduktor to osoba, która pracuje na kolei. Do jej obowiązków należy głównie kontrolowanie. Konduktor sprawdza czy wszyscy mają bilety, czy są one ważne i odpowiednie na danej trasie przejazdu lub zgodne z należnymi zniżkami. Konduktor to także osoba, która pomaga pasażerom i obsługuje ich na danej trasie. W ciągu jednego miesiąca osoba wykonująca zawód konduktora przemierza w pociągach dziesiątki tysięcy kilometrów. Pracuje więc w ciągłym ruchu, z dala od domu. Czy zatem zarobki konduktora są dobre i adekwatne do wykonywanej przez niego pracy?

Ile zarabia konduktor, którego więcej nie ma w domu niż jest?

W tej grupie zawodowej średnia zarobków to od 4000 złotych do 4400 złotych. Podana kwota to kwota brutto. Jednak jest grupa osób w zawodzie konduktora, która zarabia niewiele więcej niż wynosi najniższa krajowa.
Dlaczego są aż tak duże rozbieżności w wypłacie za prawie tę samą pracę? Zarobki konduktora zależne są od miasta, w którym jest on zatrudniony oraz od jego stażu pracy. Wiadomo zatem jest, że konduktor zatrudniony w Warszawie i o dłuższym stażu pracy będzie zarabiał o wiele więcej niż konduktor zatrudniony w mniejszym mieście i o stażu pracy krótkim.

Jednak pomimo takich rozbieżności, każda osoba pracująca jako konduktor posiada oprócz zwykłej comiesięcznej pensji jeszcze kilka specjalnych dodatków służbowych. Z racji tego, że konduktor pełni taką funkcję jaką pełni posiada dodatkowo telefon służbowy, zniżki na przejazdy koleją, dofinansowanie na różnego rodzaju szkolenia, posiłki w czasie pracy oraz prowizję za każdy sprzedany bilet na danej trasie, którą aktualnie obsługuje. Taka prowizja to około kilkanaście procent od ceny wyjściowej danego biletu.

pieniądze

Po rozpatrzeniu tych wszystkich plusów można stwierdzić, że zarobki konduktora nie są takie małe. Ponadto każdy powie, że dla osób tylko ze średnim wykształceniem, kwota około 4000 brutto to nie mała kwota.
Przyznać również trzeba, że praca konduktora jest ciekawą pracą i nie nudną. Można dużo podróżować, poznać wielu ludzi a sama praca nie jest zbyt trudna czy bardzo wymagająca. Dodatkowo atutem na pewno jest fakt, że ma się duże zniżki na podróżowanie pociągami oraz w tygodniu trzy dni wolnego.

Praca konduktora jest jednak także pracą bardzo wyczerpującą psychicznie i fizycznie. Ciągły kontakt z ludźmi, rozwiązywanie ich problemów i pomaganie im oraz dbanie o ich bezpieczeństwo to przykładowe minusy pracy konduktora. Ponadto w pociągu można pracować w czasie świąt w ciągu roku oraz wczesnym rankiem, nocą i do późnego wieczora. Patrząc na to wszystko każdy powinien sam określić czy wtedy naprawdę kwota około 3000 zł netto plus wszystkie dodatki warta jest rozłąki z rodziną.

Faktem może jest, że jest to dobra praca dla osób samotnych, takich które rodziny jeszcze nie mają. Jednak pracując jako konduktor na kolei można także rozwijać się zawodowo dzięki uzyskanym funduszom na różnego rodzaju szkolenia. Z czasem można więc zostać kierownikiem pociągu lub maszynistą i w ten sposób podnieść swoje kwalifikacje co oznacza, że można zarobić więcej pieniędzy.

ile zarabia konduktor

Każdy kto chciałby zostać konduktorem musi dokładnie przeanalizować kwestię zarobków, dodatków i możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej na kolei. ponadto trzeba też wiedzieć, że są i pociągi międzynarodowe, które oferują trochę większe wypłaty i dodatkiem są również określone diety. Jednak w tym wypadku trasy są o wiele dłuższe i konduktor pracujący na liniach zagranicznych może nie być obecny w domu przez bardzo długi czas.

Przyznać również trzeba, że praca konduktora to praca pewna i stabilna tak samo jak zarobki konduktorskie. Dodatkowo ważne są też wszelkiego rodzaju dodatki konduktorskie oraz możliwość rozwoju siebie. Bardzo często zdarza się, że osoby które decydują się na pracę konduktora, tym konduktorem zostają już na stałe aż do wieku emerytalnego. Wynika więc z tego, że większość osób jest zadowolona z zarobków o z rodzaju pracy na kolei. Jednak podjęcie takiej pracy to decyzja każdego z osobna. Zarobki konduktora nie są może zbyt małe, ale sama praca konduktora ma wiele plusów i wiele minusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here