Jakie produkty zawierają najwięcej białka?

0
1512

Białko to nieodzowny składnik w diecie człowieka. Jest odpowiedzialne za mnóstwo procesów, które bez przerwy przebiegają w naszym organizmie. Wyjątkowo ważne jest w przypadku osób, które zawodowo lub amatorsko uprawiają sport, ponieważ białko to makroskładnik wspomagający skuteczną regenerację mięśni po wytężonym wysiłki fizycznym. Ponadto wpływa na wzmocnienie mięśni oraz ich budowę. Prowadząc aktywny tryb życia, warto stosować się do zasady, która mówi, że na 1 kg masy ciała powinno zjadać się 1 g białka.

Białko roślinne i zwierzęce

Od zawsze nasz organizm preferował białko pochodzenia zwierzęcego. Jest ono lepsze od białka roślinnego, ponieważ bardziej przypomina to, co sami posiadamy w organizmie. Ponadto zawiera odpowiednio wysoką ilość aminokwasów, jakie są nam potrzebne do prawidłowej budowy mięśni i funkcjonowania. Tego typu białko nasz organizm wykorzysta jak najlepiej.

Białko pochodzenia roślinnego nie jest na tyle gorsze, żeby go unikać. Ma ogromne znaczenie w żywieniu wegetarian i wegan. Rośliny jako grupa są w posiadaniu wszystkich aminokwasów, jakie są niezbędne dla naszego organizmu, jednak poszczególne rodzaje roślin mogą mieć braki w ich ilości. Z tego względu tak ważna jest różnorodność, która może nam zapewnić potrzebną ilość białka.

Produkty bogate w białko

Rozpoczynając aktywny tryb życia połączony ze zdrową dietą, warto wiedzieć, które z dostępnych produktów żywieniowych posiada największą ilość białka, a jednocześnie odznacza się pozytywnym wpływem na nasz organizm

Mówiąc o białku na pierwszym miejscu musimy wspomnieć o rybach i owocach morza. Stanowią doskonałe źródło białka, a ponadto są bardziej sycące niż mięso drobiowe czy wołowe. Ponadto ryby to zazwyczaj mięso chude, zaś tłuste obfituje w kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Duża ilość białka znajdziemy w krewetach koktajlowych, tuńczyku, łososiu wędzonym, łososiu świeżym, halibucie czy makreli wędzonej.

Jaja to kolejny bardzo zdrowy i bogaty w białko produkt, który jest powszechnie dostępny. Cechą charakterystyczną jajek jest fakt, że nie tylko zawierają mnóstwo białka, ale także na długo zaspokajają głód. Dodatkowo zawierają niewiele kalorii, co sprzyja zdrowej diecie.

Komosa ryżowa, inaczej nazywana quinoa, określana jest także jako drogocenne zboże. Zawiera mnóstwo białka, a ponadto spore ilości błonnika, wapnia, cynku, selenu i witamin z grupy B i E.

Nabiał to kolejny rodzaj produktów bogatych w białko. Mleko posiada w sobie wapń oraz węglowodany, a do tego syci na długo i doskonale nawadnia. Rewelacyjnym źródłem białka jest również ser cheddar pełnotłusty, ser gouda, ser camembert, ser brie, twarożek wiejski, twaróg pełnotłusty i tłusty.

Pragnąc rozpocząć zdrowy tryb życia, często nie wiemy od czego zacząć. Brakuje nam czasu na zdobycie wiedzy, gotowanie, układanie jadłospisów. Współczesne czasy dają nam jednak sporo możliwości. Jedną z nich jest dieta pudełkowa do biura Warszawa, która pozwala nam odżywiać się zdrowo, bez marnotrawienia cennego czasu. Co więcej – obecnie catering dietetyczny to inwestycja na miarę każdej kieszeni, dlatego warto z niej skorzystać, by cieszyć się nie tylko wspaniałą sylwetką, ale również doskonałym zdrowiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here