W świecie postępującej medycyny mamy możliwość weryfikacji naszego zdrowia na wiele sposobów, przez co praktycznie jesteśmy w stanie zbadać kondycje każdego zakątka naszego organizmu. Profilaktyka w tej kwestii jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala nam wyeliminować schorzenia w naszym organizmie w ich wczesnym stadium, przez co unikniemy negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Jednak wiadomo, że im jesteśmy młodsi, tym mniej interesujemy się naszym zdrowiem, gdyż nasz organizm nie wysyła nam żadnych sygnałów. Sprawa wygląda dla nas nieco inaczej, jeśli jesteśmy po 40 roku życia. W tym okresie, większość specjalistów, niezależnie od dziedziny zaleca wykonywać badania okresowe regularnie rok do roku, zmniejszając występowanie różnych chorób.
Jednym z naszych najważniejszych zmysłów jest zmysł wzroku, który tak naprawdę decyduje o tym w jaki sposób funkcjonujemy i z jaką intensywnością. W zależności od wykonywanego zawodu, jakość naszego wzroku może się okazać decydująca. Regularne badanie wzroku pozwoli nam na wydłużenie naszej aktywności zawodowej oraz zwyczajnie pozwoli nam cieszyć się z życia. Jednym z takich badań jest badanie dna oka, które dostarcza nam nie tylko informacji o kondycji naszego wzroku, również powie nam o kondycji całego naszego organizmu, a szybkie wykrycie zmian pozwoli nam obserwować i monitorować rozwój takich chorób jak nadciśnienie, miażdżyca i niezwykle niebezpieczna cukrzyca.
Na czym polega badanie dna oka?
Większość osób pewnie się zastanawia, jak wygląda badanie dna oka. Pomimo wyjątkowej nazwy, do wykonania takiego badania nie musimy się specjalnie przygotowywać, jest ono całkowicie bez bolesne, a okulista zaczyna od podania nam kropel z atropiną, aby źrenicę się rozszerzyły i dno oka było widoczne dla lekarza. W przypadku tego badania pojawiają się pewne niedogodności, ponieważ po użyciu kropel nasz wzrok przez kilka godzin pozostanie nieostry, nie będziemy też mogli prowadzić auta, a po aplikacji kropel potrzeba zwykle kwadrans aby można było przeprowadzić badanie.
Oczywiście jak przed każdym badaniem, specjalista przeprowadza z nami swoisty wywiad, pytając o wiek, nasz zawód oraz aktualny tryb życia. istotną informacją dla lekarza są występujące u nas alergię lub choroby przewlekłe, aby lekarz miał świadomość z jakim konkretnie pacjentem ma do czynienia.
Badanie dna oka można przeprowadzić na trzy różne sposoby, gdzie każdy z nich gwarantuje nam pewny wynik badania.
Pierwszą i najpopularniejszą metodą jest wziernikowanie bezpośrednie, polegające na spoglądaniu na dno oka przez okulistę za pomocą wziernika ocznego, nazywanego oftalmoskopem. Za pomocą tego aparatu, lekarz wpuszcza do oka światło, które oświetla dno oka, pozwalając na ocenę nerwów, siatkówki naszego oka oraz naczyń krwionośnych. W tym badaniu możliwe jest również rozpoznanie chorób plamki żółtej (AMD) w początkowym stadium rozwoju.
Kolejną metodą badań jest tzw. wziernikowanie pośrednie polegające na użyciu soczewki o dużej sile skupienia i za jej pomocą okulista kieruje światło na źrenicę, dzięki czemu otrzymuje od powiększony oraz odwrócony obraz dna oka pacjenta powstały na soczewce. Poziom powiększenia oczywiście zależy od mocy soczewki.
Natomiast najnowszą metodą, wykorzystującą technologie cyfrową jest badanie funduskamerą, która to metoda nie wymaga od lekarza używania kropel do rozszerzenia źrenic. Przy pomocy tego urządzenia lekarz wykona kolorowe zdjęcie dna oka w wysokiej rozdzielczości, jednak metoda ta służy głównie do badań przesiewowych, ponieważ zdjęcie obejmuje tylko część centralnej siatkówki, przez co badanie może nie być do końca kompleksowe.
Decydując się na badanie dna oka warto skorzystać z usług profesjonalnego okulisty, aby wyniki badań były jak najdokładniejsze i pozwoliły wyeliminować powstające schorzenia w fazie ich początkowego rozwoju. Po więcej informacji w tej kwestii zapraszam na stronę wrosinski.pl, gdzie uzyskają państwo fachową pomoc od okulisty z wieloletnim doświadczeniem w tego rodzaju badaniach, Zapraszamy!