ile zarabia asystentka stomatologiczna

W ostatnim czasie zdecydowanie wzrosło zainteresowanie zawodem asystentki stomatologicznej. Jest to praca, którą w przeciwieństwie do innych stanowisk medycznych, stosunkowo łatwo można zdobyć, a przynajmniej proces przygotowania do zawodu na pewno trwa znacznie krócej. Panuje też na jej temat dość dobra opinia.

Asystentki stomatologiczne nie biorą na siebie aż tak dużej odpowiedzialności jak dentyści, a i tak mogą pomagać pacjentom, co daje im sporą satysfakcję. Zajmują się w końcu przygotowaniem pacjenta do zabiegu i pozwalają mu przyjemniej przejść przez całą wizytę. A co trzeba zrobić, aby móc wykonywać ten zawód i ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Asystenci oraz asystentki stomatologiczne współpracują ściśle z dentystami, dlatego też zatrudniani są głównie w gabinetach stomatologicznych. Oczywiście to nie oni odpowiedzialni są za samo przeprowadzanie zabiegów, ale robią wszystko, aby te zabiegi mogły mieć prawidłowy i komfortowy dla pacjenta przebieg. Praca ta wbrew pozorom nie jest aż tak prosta. Wymaga koncentracji i ciągłego skupienia oraz umiejętności działania pod presją czasu. Niektóre zabiegi stomatologiczne są dość skomplikowane czy nawet w pewnym sensie przerażające, a asystentka stomatologiczna nigdy nie może dać odczuć pacjentowi, że cokolwiek jest nie tak. Zawsze musi go wspierać i dodawać mu otuchy.

asystentka stomatologiczna

Spora ilość obowiązków, z jakimi zmagają się na co dzień asystentki stomatologiczne, sprawiła, że jest to zawód dość nieźle opłacany. Ile zarabia asystentka stomatologiczna? Zależy to od jej pozycji, miejsca zatrudnienia, poziomu wykształcenia, doświadczenia oraz tego, czym dokładnie zajmuje się w konkretnej placówce. Asystentki coraz częściej nie uczestniczą wyłącznie w zabiegach stomatologicznych. Oprócz tego ogólnikowo pomagają prowadzić gabinety dentystyczne, czyli np. zajmują się organizacja dokumentacji placówki, a także umawiają pacjentów na wizyty i kontaktują się z nimi w razie potrzeby. To po prostu takie dwa w jednym. Asystentka nierzadko odgrywa więc dodatkową rolę recepcjonistki.

Każdy, kto zastanawia się nad zdobyciem takiego zawodu, powinien spojrzeć na siebie obiektywnie, by stwierdzić, czy w ogóle się do niego nadaje. Najlepsze asystentki stomatologiczne wykazują się oczywiście kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim są osobami świetnie zorganizowanymi. Potrafią rozplanować swój grafik co do minuty, by ze wszystkim wyrobić się na czas.

Sprawiają, że gabinet funkcjonuje bez zarzutu i każda rzecz jest w nim uporządkowana. Jako że asystentki stomatologiczne mają też bezpośredni i częsty kontakt z pacjentem, muszą wykazywać się wysoką kulturą osobistą i sporymi zdolnościami komunikacyjnymi. Ich podejście jest nieocenione. Dzięki niemu nawet najbardziej przerażony pacjent może szybko się uspokoić, by jeszcze lepiej przygotować się do czekającego go zabiegu.

Teraz czas zająć się kwestią, która zapewne będzie najbardziej interesująca dla wszystkich osób myślących o pracy asystentki stomatologicznej. No to ile zarabia asystentka stomatologiczna? W tym momencie osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na pensję w wysokości niecałych dwóch tysięcy złotych netto. Jest to taka średnia, ale oczywiście zdarzają się przypadki, gdy te zarobki są dużo wyższe lub ciut niższe.

gabinet

Już co czwarta asystentka stomatologiczna przyznaje się do pobierania prawie trzech tysięcy złotych netto miesięcznie, a jest to już całkiem atrakcyjna kwota. Wysokość pensji zależy bardzo często od miejsca zatrudnienia. W Polsce najwięcej zarabiają te asystentki stomatologiczne, które pracują w większych miastach – m.in. Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.

Jeżeli więc ktoś chciałby powiązać swoje życie zawodowe z branżą medyczną, ale jednocześnie nie czuje się na siłach lub nie ma już czasu na to, by ukończyć studia medyczne, powinien pomyśleć o pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej. W ten sposób częściowo zrealizuje swoje plany, a nie będzie musiał aż tak się poświęcać. Standardowe studia medyczne są w końcu bardzo wymagające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here